Tomasz Wasilczyk

programista

Pokazywarka

strona: pokazywarka.pl

Błyskawiczny hosting prostych stron internetowych. Osiągnął sukces popularności, a następnie został sprzedany portalowi Interia.

  • PHP
  • JavaScript

Mój wkład

Serwis ten wykonałem we współpracy z firmą OXE Internet Solutions. Wykonywałem jego szkielet w PHP oraz interfejs użytkownika (nie mylić z grafiką) korzystający z JavaScript. Było tam kilka innowacyjnych (na tamte czasy) rozwiązań, takich jak komponent do wgrywania zdjęć na serwer (napisany w JavaScript, PHP i C++) – był lepszy, niż wszystkie inne takie narzędzia, które udało mi się wtedy znaleźć. Wykonałem również JavaScriptowy komponent do przycinania zdjęć, który działał lepiej niż jego pierwowzór (edytor avatarów Gmaila).

Mały start-up kupiony przez dużą firmę

Pokazywarka była pierwotnie pomyślana jako prosty serwis do użycia przez małą grupę znajomych. W związku z brakiem podobnych serwisów na Polskim rynku, była spodziewana pewna nieznaczna popularność. Po jego opublikowaniu, wzrost popularności przerósł oczekiwania.

Na szczęście, serwis został zaprojektowany z naciskiem na skalowalność (początkowo był utrzymywany na shared hostingu) i zdolność utrzymania krótkich, ale wysokich skoków odwiedzalności, w przypadku Wykop-efektu dla jakiejś utworzonej przez użytkowników strony. Przy ciągłym wzroście popularności (głównie wśród użytkowników Wykopu), serwis był wciąż odporny na wysokie obciążenie.

Po dwóch latach rozwoju i zdobyciu w miarę wysokiej popularności, OXE sprzedał serwis portalowi Interia.