Tomasz Wasilczyk

programista

Pidgin

strona: www.pidgin.im

Komunikator internetowy, popularny głównie wśród użytkowników linuksa. Jestem jednym z jego oficjalnych programistów.

  • C
  • Linuks
  • Windows
  • Bash
  • GTK+

Stan bieżący

Jestem oficjalnym programistą Pidgina od dnia 2013-06-02, wcześniej uczestniczący w projekcie jako Crazy patch writer od około 2011-04-16.

Głównie skupiam się na wersji 3.0.0, więc większość mojej pracy nie została jeszcze wydana. Staram się jednak utrzymywać tą gałąź na tyle stabilną, aby dało się jej używać na co dzień. Co jakiś czas publikuję na swoim blogu różne wersje testowe, głównie po ukończeniu prac nad kolejną funkcją.

Technologia

Projekt Pidgin składa się z opartej o GLib biblioteki libpurple (która zajmuje się obsługą protokołów) i jej różnych interfejsów użytkownika: popularny Pidgin (napisany z użyciem GTK+) oraz pod konsolę – Finch (używający ncurses).

W czasie pracy nad projektem zetknąłem się z prawie wszystkimi jego komponentami: poprawiałem proces kompilacji pod system Linuks i przebudowałem ten dla Windows (w obu przypadkach głównie używałem Basha). Przepisałem kilka modułów (np. Request API) oraz napisałem całkiem nowe (HTTP API). Pracowałem również przy interfejsach użytkownika (zarówno GTK+ jak i konsolowym). Większość moich poprawek obsługi protokołów była przeznaczona dla Gadu-Gadu (jestem jedynym programistą używającym tej sieci).

Zabawne, że podczas prac nad wersją dla Windowsa musiałem zapoznać się z procesem przygotowywania paczek dla dystrybucji Linuksa. Na szczęście, mogłem korzystać z wyśmienitego narzędzia Open Build Service, stworzonego w tym celu w ramach projektu openSUSE.

Google Summer of Code

Zostałem zaakceptowany jako jeden ze studentów uczestniczących w programie GSoC 2012, z projektem poprawy obsługi protokołu Gadu-Gadu. Przez cały okres jego trwania publikowałem na swoim blogu raporty o postępie prac. Udało mi się go pomyślnie ukończyć (zobacz podsumowanie) realizując większość zaplanowanych zadań oraz dodając kolejne.

Współpraca z Google

W grudniu 2012, Ben Laurie z Google skontaktował się ze mną w sprawie problemów z bezpieczeństwem w Pidginie. W rezultacie firma wsparła fundację Instant Messaging Freedom, w celu mojej pracy nad aspektami związanymi z bezpieczeństwem komunikatora. Ukazała się o tym krótka nota na blogu Google.

Jednym z moich zadań była integracja wtyczki rozmów Off-the-record do oficjalnego wydania Pidgina. Jest to protokół kryptograficzny zapewniający ścisłą prywatność rozmów. Pracuję nad uniezależnieniem jej od Pidgina, aby komunikatory takie jak Finch mogły z niej korzystać jako z czystej wtyczki libpurple.